Postanowiłam, że co jakiś czas, będę Wam wrzucać i też recenzować różnego rodzaju poradniki dla rodziców w różnych tematach. Jako pierwszy wpis dwie pozycje od wydawnictwa Dragon.
Autorka: Sabina Baranowska
Książka „Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka” została napisana przez Sabinę Baranowską.
Zdecydowanie fajna publikacja dla każdego rodzica. Książka podzielona jest na kilka części i oprócz teorii znajdziecie w niej ćwiczenia a nawet zabawy z dzieckiem, w myśl zasady, nauka przez zabawę. Autorka przybliża poszczególne etapy rozwoju mowy od urodzenia przez wiek przedprzedszkolny, aż po rozpoczęcie nauki szkolnej i wskazuje, na co należy zwracać uwagę oraz na mogące pojawić się w danym wieku wady wymowy.
Bardzo lubię takie zabawy z dziećmi, które niosą za sobą coś dobrego. A w tej książce mamy przykłady wielu ćwiczeń z dzieckiem, wspierających rozwój mowy i utrwalające poprawną wymowę. Zabawy podzielone są wiekowo, co jest dodatkowym ułatwieniem.
Ale nie myślcie, że to książka tylko dla rodziców. Wg mnie będzie również idealna dla nauczycieli. Ponieważ, jest w niej bardzo dużo specjalistycznej wiedzy.
Do tego książka jest przyjemna dla oka. Ma super szatę graficzną a do tego, mimo dużej ilości wiedzy, napisana jest tak, żeby każdy mógł zrozumieć w czym rzecz.
Autorka: Małgorzata Majewska
Często w rozmowach ze swoimi rówieśnikami z dziećmi wracamy do tematu obecności dziecka w sieci. Czy da się go uchronić od pewnych rzeczy czy jednak powinno się pozwolić dziecku iść z duchem czasu? Często słyszę, że się nie da, że jak chce się uchronić dziecko od technologii będzie odstawało od rówieśników… ale czy na pewno tylko chodzi o dzieci?
Na dzień dzisiejszy nie wiemy jak obecna technologia wpłynie na nasze dzieci. Pewne rzeczy już możemy zaobserwować. To co jest pewne gry i media społecznościowe uzależniają dzieci. I nie tylko dzieci. Wymagamy od dzieci pewnych rzeczy, ale czy zauważamy ile my sami spędzamy czasu online? Seriale, wiadomości, instagram… jak to się mówi, przykład idzie z góry.
Małgorzata Majewska w swojej książce “dziecko na cyfrowym odwyku” odnosi się do naszej obecności w sieci, sugerując zrobienie własnego rachunku sumienia odnośnie “cyfrowego świata”. W książce znajdziemy różne ćwiczenia, przemyślenia oraz zadania które mogą Nam pomóc to zrobić. Tak samo w stosunku do tego, czego oczekujemy od dzieci.
Książka zawiera szereg porad, sugestii i pomysłów na ułatwienie rodzinnego funkcjonowania, ograniczenie przebywania online i rozmowy z dziećmi, aby ustalić wspólne potrzeby. Im wcześniej zaczniemy tym możemy osiągnąć lepsze efekty z dziećmi. Bo wiadomo, czym skorupka za młodu… czy jakoś tak 🙂
Myślę, że to pozycja dla każdego rodzica, która może pomóc poukładać sobie potrzeby “cyfrowego świata” w rodzinie.
Która pozycja Was zainteresowała?
Pozdrawiam,
Elobaba