Bardzo często pracodawcy boją się zatrudniać kobiety, bo są one potencjalnymi matkami. A na sformułowanie urlop macierzyński, niektórych pracodawców aż wzdraga z obrzydzenia. Na szczęście, jak wskazują raporty, rynek pracy w Polsce idzie w stronę światła, jeśli chodzi o tą kwestię. Pracodawcy coraz częściej oferują szereg udogodnień dla pracowników, którzy posiadają dzieci. Co jest bardzo optymistyczne. I jak pokazują dane coraz częściej nie tylko kobiety biorą na swoje barki obowiązki związane z macierzyństwem. Obecnie mężczyźni coraz częściej korzystają z urlopu rodzicielskiego czy idą na zwolnienie chorobowe gdy dziecko jest chore.
Jak pewnie wiemy, albo i nie, łączenie pracy zawodowej i rodzicielstwa może być dużym wyzwaniem. Wg raportu Hays z 2018 roku „aż 62% kobiet i 40% mężczyzn deklaruje, że na ich drodze zawodowej pojawiły się przeszkody związane z pogodzeniem pracy z wychowaniem dzieci.” Zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn obowiązki zawodowe, znacznie utrudniają pełne uczestnictwo w życiu rodziny. Jako przeszkody wymieniane są: brak możliwości wzięcia urlopu, gdy dziecko jest chore, nieelastyczny grafik pracy, nadgodziny, wyjazdy, konieczność szybkiego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, trudność z powrotem na uprzednio zajmowane stanowisko, brak przychylności firmy, przełożonych i współpracowników wobec macierzyństwa.
Jednak jak napisałam sytuacja z roku na rok, przynajmniej wg raportów, poprawia się. Wiele firm wprowadza różnego rodzaju udogodnienia i wspiera osoby, które posiadają dzieci. Dostrzega to już 27% kobiet i 21% mężczyzn w swoich firmach. Do udogodnień należą: elastyczna praca, możliwość pracy w niepełnym wymiarze czasu, możliwość pracy w domu, dodatkowe dni urlopowe, dofinansowanie opieki nad dzieckiem, przedłużony urlop rodzicielski, bony prezentowe oraz dofinansowanie wyprawki. Niektóre firmy idą nawet o krok dalej i tworzą w swoich siedzibach żłobki i przedszkola. Aby rodzicie mogli więcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Takie rozwiązanie wprowadziło Allegro w poznańskim biurze, w PIXELu (dane na podstawie raportu: INDEKS DOCENIANIA 2018).
Ja również ze swojego doświadczenia zawodowego mogą powiedzieć, że udało mi się pracować w firmach, gdzie były udogodnienia dla osób wychowujących dzieci . Oczywiście nie było kolorowo, bo np. jedyna możliwość rozwoju, wiązała się z wyjazdem na szkolenie (długie, bo miesięczne) do innego miasta. Więc ciężko tutaj mówić o pogodzeniu życia rodzinnego z pracą. Ale wracając do tego jakie udogodnienia zauważyłam to: elastyczny grafik pracy, prezenty na urodziny, święta i dzień dziecka. Małe gesty a na prawdę robią różnicę.
O innych rozwiązaniach firm takich jak: Złota 44, Nest Bank, Triumph, przeczytacie w raportach . Tutaj można pobrać raporty:
1. Raport Indeks Doceniania
2. Raport Hays 2018. Kobiety na rynku pracy.
Myślę, że jeszcze trochę pracy przed firmami w Polsce, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.
A Wy z jakimi udogodnieniami spotkaliście się w swojej pracy dla rodziców? A może wręcz przeciwnie?
Pozdrawiam,
Elobaba
2 Comments
Mamy kaskę na urodzenie dziecka, w zależności od dochodu, wczasy rehabilitacyjne dla dzieci w przypadku niepełnosprawności, festyn z okazji dnia dziecka, pasowanie na pierwszoklasistę, kasa na święta i wiele możliwości dodatkowego spędzania czasu w pracy, gdy dziecko Cię denerwuje (tzw. nadgodziny do odbioru). Nie wiem czy już rozpaczać.. 🙂
Pozazdrościć 🙂 bardzo fajny pracodawca!